Historia Klubu

Klub LKS Baranowice powstał 14 sierpnia 1949. Początkowo nosił on nazwę Ludowego Zespołu Sportowego. Założycielami byli: Franciszek Pagieła, Jan Damek, Ewald Teichman i Eryk Borski. Prezesem klubu od chwili powstania aż do roku 1969 był Franciszek Pagieła, który stworzył również sekcję strzelecką. Informacje z lat 50,60,70-tych są bardzo skromne, ograniczają się tylko do informacji o zmianie składu zarządu. Od 1969 do 1977 roku funkcję prezesa sprawował Ewald Teichman i w tym okresie drużyna wywalczyła awans do klasy B. Cały skład zarządu w 1969r wyglądał następująco:

• Przewodniczący – Ewald Teichman
  • Sekretarz – Emil Nowak
  • Skarbnik – Jan Grzywa

Kolejna zmiana nastąpiła w roku 1977. Wtedy zarząd ówczesnego LZS był w składzie:

• Prezes – Stefan Droździel
  • Z-ca prezesa – Jan Jafernik
  • Sekretarz – Jan Grzywa
  • Skarbnik – Roman Grzywa
  • Kierownik drużyny – Józef Muras

Po roku 1977 klub przeżywa kryzys. Brak finansów, zainteresowania działaczy i lokalnej społeczności doprowadza w 1979 roku do zawieszenia działalności do 17 lipca 1982. Inicjatorami byli: Jerzy Grzywa, Krzysztof Skrobisz, Piotr Mrowiec, Grzegorz Przesdzink. Po wznowieniu działalności w skład zarządu weszli:

• Prezes – Stanisław Piksa
  • W-ce Prezes – Rufin Gruszka
  • W-ce Prezes – Krzysztof Skrobisz
  • Skarbnik – Jerzy Grzywa
  • Sekretarz – Stanisław Tomecki
  • Kierownik drużyny – Bernard Kubasa

Po reaktywowaniu piłkarze musieli rozgrywki zaczynać ponownie w klasie C. Pierwszym trenerem nowej drużyny zostaje Eugeniusz Szymala. W 1985 roku LZS zgłosił drużynę w tenisie stołowym. Grała tylko jeden sezon z powodu braku sali sportowej. Sekcja istniała dalej, a zawodnicy brali udział w turniejach organizowanych przez Wojewódzki Zarząd Ludowych Zespołów Sportowych. W marcu 1987 na jednym z turniejów Janusz Piksa zajął 20 miejsce a drużyna została sklasyfikowana na 13 pozycji wśród 17 startujących zespołów. Po zakończeniu sezonu 1987/88 drużyna LZS awansowała do klasy B rozgrywek piłkarskich okręgu Rybnik.

Rozkwit działalności sportowej klub odnotowuje w roku 1991, kiedy to pracę trenerską rozpoczyna pan Leon Czarnecki, stawiając działaczom i piłkarzom poprzeczką na wysokim poziomie.W tym okresie drużyna seniorów zaczęła zaliczać się do czołowych zespołów klasy B.

W 1993 roku LZS został wpisany do rejestru jako Ludowy Klub Sportowy, skład zarządu w tamtym okresie wyglądał następująco:

• Prezes – Stanisław Piksa
  • W-ce Prezes – Grzegorz Smyczek
  • Skarbnik – Marian Bromberek
  • Sekretarz – Emil Szczypka
  • Kierownik drużyny – Mariusz Miszczyk
  • Gospodarz – Ireneusz Bortlik

Od 1994 roku posiadamy trzy drużyny w piłce nożnej, które znajdują się w czołówkach tabeli są to: trampkarze, juniorzy, seniorzy. Coraz lepiej grali juniorzy, a stworzona w 1994 roku drużyna trampkarzy przyniosła jak do tej pory najwięcej sławy klubowi. trenerski duet Czarnecki – Kwaśniewski doprowadził trampkarzy w 1996r do finału mistrzostw Podokręgu Rybnik, a w mistrzostwach Śląska wśród Ludowych Zespołów Sportowych w hali w 1996r. w Zawierciu zdobyli wicemistrzostwo. W 1997 r. trampkarze zdobyli w hali w Zabrzu tytuł Mistrza Śląska w tej samej kategorii. W mistrzowskiej drużynie grali: Łukasz Borycki, Dariusz Burtan, Bartłomiej Waleczek, Dominik Wiśniewski, Mundek Szewczyk, Wojciech Kwaśniewski – kapitan, Jacek Pyrek, Wojciech Wyrobek, Andrzej Małek oraz Paweł Kondziołka. Po odejściu trenera Czarneckiego drużynę seniorów prowadzili Andrzej Leszczyński, Wiesław Deresz, Jarosław Warzecha, Leon Czarnecki, Piotr Dziadek, Lech Kwiatkowski a obecnie po raz kolejny Leon Czarnecki.

W sezonie 1995/96 drużyna LKS zajęła pierwsze miejsce w klasie B i awansowała do klasy A, w której grała do sezonu 2009/10 w którym to zajęła przed ostatnie miejsce i została zdegradowana do rozgrywek klasy B. Do klasy A drużyna LKS wróciła w sezonie 2013/14.